Категорії
Лікарські рослини Овочеві і зернові Природа

Буряк звичайний

Хімічний склад буряка звичайного,
Дія буряка звичайного,
Способи застосування буряка звичайного.

Буряк звичайний (Beta vulgaris L.) – дворічна трав’яниста рослина сімейства Chenopodiaceae (лободові).

Буряк звичайний
Буряк звичайний, склад рослини

Корінь буряка звичайного у вигляді ріпи, бордовий, червоний, рідше білий або жовтий, їстівний.

Буряк вживають у вареному, смаженому, тушкованому вигляді. З буряків готують сік, салати, приправу до рибних і м’ясних страв.

В перший рік рослина дає коренеплід і розетку з яйцеподібного довгочерешкового листя. У другий рік виростає пряме стебло висотою до 80 см.

Листя бурякового стебла чергове, дрібне, ланцетне. Квітки у буряка звичайного зелені, дрібні, зібрані в клубочки в довгих колосках. Плід – трійчастий клубочок. Цвіте рослина у червні-вересні.

Буряк звичайний культивується як харчова рослина. Коренеплоди вживають у їжу в свіжому вигляді, варять, солять, маринують.

Для лікування використовують коренеплоди, сік, листя буряка звичайного. Заготовляють листя в червні – серпні. Коренеплоди викопують у вересні-жовтні, злегка просушують на свіжому повітрі, зберігають в овочесховищах.

Буряк звичайний
Буряк звичайний, листя рослини

Хімічний склад буряка звичайного. Коренеплоди містять цукри (глюкозу, фруктозу, сахарозу до 25%), органічні кислоти (лимонна, щавлева, яблучна), вітаміни (B1, B2, B6, C, P, PP), протеїни, пектин, йод, пігменти, клітковину.

Буряк червоний має багато заліза, калію, кальцію, кобальту, марганцю, фосфору. В буряковому бадиллі міститься багато вітаміну C (50 мг / 100 г), кислота фолієва і пантотенова.

Буряк звичайний
Буряк звичайний, коренеплоди рослини

Дія буряка звичайного. Буряк звичайний має сечогінну, м’яку проносну, протизапальну, протицинготну, знеболювальну дію. Сік буряка знижує кров’яний тиск.

У народній медицині буряки використовують для лікування багатьох захворювань. Сік буряка, змішаний в рівних частинах з бджолиним медом, приймають всередину при гіпертонії, запаленні легень, плевриті. Варений буряк корисний при хронічних запорах, особливо у літніх людей. Квашені коренеплоди, свіже, солоне, мариноване листя буряка є хорошим засобом від цинги і недокрів’я. Сік вареного буряка у вигляді крапель використовують при нежиті. При зовнішніх пухлинах і виразках крім внутрішнього застосування бурякового соку до них прикладають натерту кашку з коренеплодів на листках буряка (такий буряковий компрес часто змінюють у міру висихання).

Подрібнене листя буряка звичайного прикладають до запалених частин тіла. Сирий і квашений буряк, особливо його листя, вважають хорошим засобом при лікуванні цинги. Буряк варений, смажений, тушкований використовують у їжу у вигляді соків, салатів, приправи до рибних і м’ясних страв.

Буряк звичайний
Буряк звичайний Beta vulgaris

Способи застосування буряка звичайного:

– свіжий сік з коренеплодів, змішаний в рівних частинах з бджолиним медом, приймають при гіпертонії, запаленні легень, плевриті по 1/2 склянки 3-4 рази на день;

– варений буряк приймають всередину при запорах;

– квашені коренеплоди, листя буряка солоні, мариновані, свіжі приймають від недокрів’я, цинги;

– соком вареного буряка закапують ніс при риніті;

– зовнішньо натерту кашку з коренеплоду на листках буряка прикладають до виразок і пухлин.

Залишити відповідь