Категорії
Дикорослі Культивовані Лікарські рослини Природа

Гіркокаштан звичайний

Хімічний склад гіркокаштану звичайного,
Дія гіркокаштану звичайного,
Способи застосування гіркокаштану звичайного.

Гіркокаштан звичайний (Aesculus hippocastanum) – красиве листопадне дерево родини Hippocastanum (гіркокаштанові), висотою до 30 м, з широкою густою кроною і темно-бурою корою. Листя гіркокаштану звичайного супротивне, велике, черешкове, пальчасто-складне. Квітки білі або рожеві, неправильні, зібрані в суцвіття – прямі пірамідальні волоті. Плід – овальна коробочка, вкрита шипами. Насіння гіркокаштану звичайного – великі бурі каштани. Цвіте рослина в травні – червні, плоди дозрівають у вересні – жовтні.

Див. також: Рамбутан

Гіркокаштан звичайний
Дерево гіркокаштан звичайний

Культивують гіркокаштан звичайний в парках, садах, на алеях, бульварах, вулицях як декоративну рослину. Поширений в середній і південній смузі європейської частини материка, в Середній Азії. Батьківщина – Греція.

Для лікування використовують кору гілок, шкірку насіння, насіння, квітки і сік квіток гіркокаштану звичайного. Заготовляють насіння восени при дозріванні плодів, збираючи їх під деревами або струшуючи з дерев, і сушать під навісами з хорошою вентиляцією, на горищах під залізним дахом, розстилаючи тонким шаром на папері або тканині, або в сушарках при температурі не вище 25 °C.

Гіркокаштан звичайний
Гіркокаштан звичайний, склад рослини

Після сушіння потемнілі насіння гіркокаштану звичайного відокремлюють. Сухе насіння пакують у мішки і зберігають у сухих добре провітрюваних приміщеннях на стелажах.

Листя гіркокаштану звичайного заготовляють в період цвітіння, зриваючи або зрізуючи без черешків, відокремлюють пожовкле, пошкоджене, з плямами і сушать під навісами з хорошою вентиляцією або на горищах під залізним дахом. Розстеляють тонким шаром (2 – 3 см) на папері або тканині.

Сухе листя гіркокаштану звичайного пресують і пакують в тюки. Зберігають в сухих добре провітрюваних приміщеннях на стелажах. Квітки збирають в період цвітіння в травні – червні, кору – ранньою весною і сушать звичайним способом.

Гіркокаштан звичайний
Гіркокаштан звичайний, плоди рослини

Хімічний склад гіркокаштану звичайного. Кора стовбура і гілок гіркокаштану звичайного містить глікозиди (ексулін фраксин), тиглінову кислоту, тритерпеновий сапонін есцин, філлохінон, дубильні речовини, жирну олію, цукри, аскорбінову кислоту.

У листі гіркокаштану звичайного знайдені глікозиди (3-монозіди кемпферола), кверцитрин, ізокверцитрин, кверцетин, рутин, спіреозид, астрагалін, каротиноїди лютеїн і віолаксантин, пектинові речовини.

У квітках гіркокаштану звичайного є флавоноїди – кверцетин, кверцитрин, ізокверцитрин, рутин, дубильні і пектинові речовини, слиз, глікозид кемпферол.

Насіння містять кумаринові глікозиди ескулін і франксин, флавоноїди (кверцетин, кемпферол, спіреозид), дубильні речовини, сапонін есцин, жирну олію, крохмаль, дубильні речовини, цукри, білки, вітаміни, органічні кислоти, ферменти.

Незрілі каштани багаті вітаміном C (до 1500 мг/ 100 г).

Гіркокаштан звичайний
Гіркокаштан звичайний, квітка рослини

Дія гіркокаштану звичайного. Препарати кори гіркокаштану звичайного мають в’язку, кровоспинну, знеболювальну, протизапальну і протисудомну дію. Препарати квіток каштану мають протизапальну та знеболювальну дію, а шкірки насіння – кровоспинну, знеболювальну і протизапальну.

З плодів гіркокаштану звичайного отримано екстракт веностазин, що уповільнює згортання крові і за своєю лікувальною дією схожий з дикумарином, але менш активний. Екстракт гіркокаштану звичайного ескузан містить флавоновий глікозид ескулін, сапонін есцин. Ескулін зменшує проникність капілярів, стимулює антитромбічну активність сироватки крові, збільшує вироблення антитромбіну, посилює кровонаповнення вен. Есцин знижує в’язкість крові.

У медицині застосовують препарати гіркокаштану звичайного: веностазин, ескузан, вазотонін, дескузан, веногал, ескозульф при різних судинних захворюваннях. Краплі веностазину приймають для лікування і попередження тромбоутворення при геморої, тромбофлебіті, варикозному розширенні вен, атеросклерозі.

Ескузан – препарат з флавонів і сапонинів гіркокаштану звичайного з додаванням вітаміну B1 – застосовують при варикозному розширенні вен, геморої, виразках гомілки, тромбофлебіті, для профілактики тромбозів при пологах і в післяопераційний період.

У народній медицині відвар кори гіркокаштану звичайного приймають всередину при хронічних і запальних захворюваннях кишечника, проносах, підвищеній кислотності шлункового соку, хворобах селезінки і жовчного міхура, органів дихання, при нежитю із запаленням слизової оболонки носа і горла, при малярії, різних внутрішніх кровотечах, використовують як зовнішній засіб у вигляді сидячих ванн при геморої, подагрі, ревматизмі, а також при маткових кровотечах.

Сік зі свіжих квіток гіркокаштану звичайного приймають краплями при набряканні гемороїдальних вузлів і розширенні вен на ногах. Порошок з насіння гіркокаштанів використовують для лікування простудних захворювань органів дихання, а настій кірки насіння або плодів – для спринцювання при маткових кровотечах. Сік зі свіжих квіток гіркокаштану приймають краплями при набряканні гемороїдальних вузлів і розширенні вен на ногах.

Порошок насіння каштанів використовують для лікування простудних захворювань органів дихання, а настій кірки насіння або плодів – для спринцювання при маткових кровотечах. Настоянку квіток гіркокаштану звичайного втирають при ревматизмі суглобів, подагрі, болях при артриті.

Способи застосування гіркокаштану звичайного:

– при проносах, захворюваннях кишечника, жовчного міхура, селезінки, внутрішніх кровотечах приймають настій (1 столову ложку кори гіркокаштану звичайного залити 2 склянками окропу, настоювати 8 годин, процідити) по ½ склянки 4 рази на день до їжі;

– застосовувати для натирань як знеболювальну настоянку (20 г квіток гіркокаштану звичайного настоювати 2 тижні в 0,5 л спирту);

– при варикозному розширенні вен і геморої приймати сік квіток або настоянку квіток гіркокаштану звичайного по 25 – 30 крапель на 1 столову ложку води 2 рази на день;

– для спринцювань при маткових кровотечах застосовувати відвар (20 г кірки насіння або плодів гіркокаштану звичайного відварити в 2 склянках води, настоювати 4 години, процідити);

– для сидячих ванн при геморої використовувати протягом 15 хвилин відвар (50 г кори гіркокаштану звичайного варити 10-15 хвилин в 1 літрі води, настоювати 8 годин, процідити);

– при атеросклерозі по 20 крапель 3 рази на день приймають препарат Venostasin;

– для підвищення тонусу венозних судин приймати по 20 крапель на 50 мл води 3 рази на день рідкий екстракт гіркокаштану звичайного;

– при внутрішніх кровотечах по 1 столовій ложці 3 рази на день приймати відвар кори гіркокаштану звичайного (20 г сировини варити в 200 мл води 10-15 хвилин, настоювати 8 годин).

Залишити відповідь