Категорії
Культивовані Лікарські рослини Природа Рослини

Хурма

Хімічний склад хурми,
Дія хурми.

Рослина хурма східна (Diospyros kaki Thunb.) і хурма кавказька (Diospyros lotus L.) належать до родини Ebenaceae (ебенові).

Хурма
Хурма східна

Хурма східна – дводомне субтропічне плодове дерево заввишки до 6-8 м, з сіруватою корою. Листя хурми східної чергові, еліптичні, загострені, темно-зелені, блискучі, знизу світло-зелені, з червонуватим опушенням.

Чоловічі квітки хурми жовтувато-білі, з багатьма тичинками. Жіночі квітки з білуватим віночком і великою чашечкою.

Хурма
Хурма східна, квітка рослини

Маточка з великою 4-гніздовою зав’яззю і 4 стовпчиками. Плід хурми східної – жовтувато-червона або темно-червона велика ягода різноманітної форми, покрита восковим нальотом. М’якоть стиглих плодів м’яка, соковита, солодка, желеподібна. Культивовано багато сортів хурми.

Хурма кавказька – дводомне дерево з темно-зеленими овальними листям. Квітки пазушні, на коротких квітконіжках; тичинкові розташовані по 2-3 в напівпарасольках, маточкові – поодинокі. Плід – м’ясиста янтарно-жовтого, при дозріванні темно-бурого кольору ягода кулястої форми.

Хурма
Хурма східна, плід рослини

Цвіте хурма в травні – червні, плоди дозрівають в вересні – листопаді. Культивується як плодове дерево в садах і на плантаціях. Поширена на Чорноморському узбережжі Кавказу, в Криму, Азербайджані, в Середній Азії.

Хурма
Плід хурми в розрізі

Для лікування використовують плоди хурми. Заготовляють їх у вересні – листопаді під час дозрівання і вживають в їжу в свіжому вигляді. Частину плодів хурми сушать і готують з них желе, повидло, сиропи, компоти, різноманітні напої.

Хімічний склад хурми. Плоди хурми східної містять до 18% цукрів, до 0,9% білка, а також в мг / 100 г: натрію – 15 мг/ 100 г, калію – 200 мг/ 100 г, кальцію – 127 мг/ 100 г, магнію – 56 мг/ 100 г, фосфору – 42 мг/ 100 г, йоду – 49,7 мг/ 100 г, заліза – 2,5 мг/ 100 г, дубильні речовини таніди (до 1,5%), багато вітамінів А і С, органічні кислоти, мінеральні солі. В плодах хурми кавказької міститься 61 мг/100 г вітаміну С і каротин.

Дія хурми. Плоди хурми мають гарну вітамінну дію, регулюють діяльність шлунково-кишкового тракту і надають загальнозміцнювальної дії при важких виснажливих хворобах. З каротину хурми в організмі під впливом ферментів печінки утворюється вітамін А, необхідний для нормальної функції очей і стійкості організму проти інфекційних захворювань.

У народній медицині плоди хурми застосовують при авітамінозах, шлунково-кишкових захворюваннях, що супроводжуються проносами. Хурма широко застосовується як цінний харчовий продукт для хворих і ослаблених людей.

Залишити відповідь