Категорії
Лікарські рослини Овочеві і зернові Природа

Капуста городня (білокачанна)

Хімічний склад капусти городньої,
Дія капусти городньої,
Способи застосування капусти городньої.

Капуста городня (Brassica oleracea L.) – дворічна трав’яниста овочева рослина сімейства Brassicaceae (Cruciferae) – хрестоцвіті, капустяні. Стебло капусти городньої в перший рік укорочене – рослина утворює прикореневу розетку з великих м’ясистих листків, зібраних в щільний качан. Стебло капусти другого року висотою до 50 см, прямостояче, циліндричне.

Капуста городня (білокачанна)
Капуста польова, склад рослини

Капустяне стеблове листя – просте, нижнє – черешкове, ліроподібне, верхнє листя рослини – сидяче, довгасте. Квітки капусти білі або світло-жовті, з 4 пелюстками, зібрані в суцвіття – подовжені китиці. Плоди – довгі стручки з коротким товстим носиком.

У нашій країні вирощують багато сортів капусти, що відрізняється як за зовнішнім виглядом, так і за хімічним складом. Найбільш широко культивується капуста городня, або білокачанна, червона, кольорова. Цвіте капуста в травні – червні.

Культивується на овочевих плантаціях і городах по всій країні.

Капуста городня (білокачанна)
Квітка капусти білокачанної

Для лікування використовують качани, листя і сік.

Заготовляють качани капусти в серпні – жовтні. Свіжий капустяний сік отримують протягом усього року. Сухий капустяний сік готують методом розпилювальної сушки, при якому вдається уникнути перегрівання рослинної сировини і втрати біологічно активних речовин. Одержуваний таким способом сухий сік має високі лікувальні властивості. Свіжі качани, очищені від пошкодженого листя, зберігають в темних добре провітрюваних приміщеннях в підвішеному стані або розкладають на полицях.

Капуста городня (білокачанна)
Капуста білокачанна, склад рослини

Хімічний склад капусти городньої. Капуста городня містить вуглеводи, жири і цукри, багато мінеральних речовин, серед яких переважають солі калію (до 375 мг / 100 г) і фосфору (до 78 мг / 100 г), а також клітковина, ферменти лактоза, ліпаза, протеаза та інші. Рослина багата вітамінами A, B1, C (25-65 мг / 100 г), P, K, противиразковим вітаміном U, містить до 16 вільних амінокислот, серед них такі важливі для здоров’я як триптофан, лізин, метіонін, гістидин, тирозин та інші.

Особливо багатий на вітаміни, гормональними речовинами і ферментами капустяний сік.

Найбільш цінний компонент капусти – аскорбітен (третя форма аскорбінової кислоти), найстійкіший вид вітаміну C. Він зберігається при подрібненні, переробці і зберіганні капусти більше року. Аскорбігену в качанах капусти в 50 разів більше, ніж в сирій картоплі.

Дія капусти городньої. Свіжа і квашена капуста і капустяний сік регулюють секреторну діяльність шлунково-кишкового тракту, підвищують апетит, наділені антисептичною, протизапальною, ранозагоювальною, болезаспокійливою та тонізуючою нервову систему дією. Має легку проносну і сечогінну властивість, покращує обмінні процеси в організмі і функції залоз внутрішньої секреції.

У народній медицині капуста широко використовується ще з давніх часів для лікування багатьох хвороб. Свіжа сира і кисла капуста покращує апетит, секрецію шлунка, кишечника і загальний процес травлення, є хорошим профілактичним засобом проти цинги і хронічної диспепсії, при запорах, водянці і подагрі. Капустяний сік, як свіжий, так і сухий, є прекрасним засобом для лікування виразкової хвороби шлунка і дванадцятипалої кишки, добре впливає на обмінні процеси і нервову систему, сприяє виведенню з організму холестерину і використовується для профілактики атеросклерозу, ожиріння, цукрового діабету. Свіжий сік з цукром приймають в теплому вигляді при катарі верхніх дихальних шляхів як заспокійливий кашель засіб, лікує захриплість, корисний при жовтяниці, хворобах селезінки, головних болях, безсонні. Сире листя прикладають до хворих місць при подагрі, ревматизмі, головному болю, при зовнішніх запаленнях, опіках, ударах, а зварене в молоці і змішані з висівками – у вигляді припарок при екземі, золотусі. Свіжим соком виліковують бородавки при тривалому застосуванні. Сік, розведене теплою водою, є хорошим засобом для полоскання ротової порожнини і горла при різних запальних процесах. Розсіл з кислої капусти вживають при хворобах печінки, диспепсії, запорах, геморої, що супроводжується запором і сильною кровотечею. Капуста і її сік нешкідливі, тому їх можна використовувати в будь-яких кількостях.

Способи застосування капусти городньої:

– сік: свіжий качан капусти подрібнити і потовкти в неметалевому посуді. Віджати сік. Приймати по 1-2 склянки 3-4 рази на день за 1 годину до їжі протягом 5-6 тижнів при виразковій хворобі шлунка, дванадцятипалої кишки. Сік готувати кожен день свіжий;

– порошок з капусти приймати по 1-2 г 4 рази на день до їжі протягом 4-5 тижнів при виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки;

– капустяним розсолом полоскати рот або жувати кислу капусту для зміцнення ясен.

Залишити відповідь