Категорії
Культивовані Лікарські рослини Природа

Касія

Хімічний склад касії,
Дія касії,
Способи застосування касії.

Касія – багаторічний напівчагарник родини Fabaceae (Leguminosae) – бобові. Корінь рослини темно-бурий, слабкий, з малою кількістю гілок. Стебла довгі, гіллясті. Листя з прилистками, гостре. Квітки касії неправильної форми, складаються з 5 пелюсток. Плід – зігнутий біб, до 6 см в довжину. На зовнішній стороні бобу видно обриси насіннєвих камер. Насіння плоске.

Касія гостролиста (Cassia acutifolia Del.) – багаторічна тропічна чагарникова або напівчагарникова рослина висотою до 1 метра. Листки чергові, складні, парноперчасті, з 4-8 парами листочків. Листочки ланцетоподібні, з цільним краєм, на верхівці загострені, шкірясті, короткочерешкові.

Квітки касії неправильні, жовті, білі або рожеві, зібрані в пазушні суцвіття – китиці. Плід – сітчастий короткий або подовжений біб з насінням.

Касія
Касія гостролиста, склад рослини

Касія вузьколиста (Cassia angustifolia Wahl.) в умовах культури досягає 2 м висоти. Має стержневий мало гіллястий корінь, що глибоко йде в землю. Стебло прямостояче, гіллясте, з черговим, складним парноперчастим листям. Листя складається листочків (4-8 пар).

Касія
Касія вузьколиста

Цвіте касія в червні – серпні. Зростає в Середземномор’ї, Африці, Азії. Культивується на плантаціях лікарських рослин на півдні України.

Для лікування використовують листочки парноперчастого листя касії, які ще називають олександрійським листям, рідше плоди – олександрійські стручки.

Заготовляють листя касії при появі у самого нижнього листка жовтуватого відтінку. Через 15 – 20 днів проводять основний збір листя. Останній збір закінчують до появи заморозків.

Зібране листя касії швидко сушать під навісами, в приміщеннях з хорошою вентиляцією, на горищах під залізним дахом або в сушарках при температурі 40-45 °C, розклавши тонким шаром на папері або тканині, періодично перемішуючи. Суха сировина касії складається з тонких ламких листочків з коротким черешком, зверху – жовтувато-зелених, знизу сірувато-зелених. Готову сировину пакують у фанерні ящики, викладені папером, і зберігають в сухих добре провітрюваних приміщеннях. Термін зберігання 3 роки.

Касія
Касія гостролиста

Хімічний склад касії. Листочки і плоди касії гостролистої містять глікозиди (до 3%) – сенозид А і сенозид В; вільні емодин – алое-емодин, рєїн, емодин; флавоноїди – ізорамнетин, кемпферин, кемпферол, фітостерини, фітостеролін; хризофанову, пальмітинову, саліцилову і інші органічні кислоти, сліди алкалоїдів, смоли. У касії вузьколистої крім зазначених речовин виявлено мірициловий спирт.

Дія касії. Касія збуджує апетит і діє як ніжний проносний і діуретичний засіб. Антраглікозид є основною діючою речовиною, що підсилює рухову активність товстого кишечника. При тривалому застосуванні касія не токсична, не викликає подальших запорів, діє м’яко, безболісно і повільно.

У медичній практиці касію застосовують для регуляції функції кишечника, як проносний засіб при хронічних атонічних запорах, при геморої і тріщинах заднього проходу, запорах, вагітності, при захворюваннях печінки і жовчного міхура.

При тривалому вживанні препаратів касії розвивається звикання до них, що послаблює їх дію. Тому доцільно призначати їх по черзі з іншими проносними засобами.

Листя касії гостролистої в малих дозах застосовують в китайській медицині для поліпшення апетиту і травлення, в великих дозах – як проносне при запорах, набряках, глаукомі, олігоменореї, а зовнішньо – при кон’юнктивітах, піодермії та інших шкірних захворюваннях.

Способи застосування касії:

– як проносний засіб приймати настій (1 столову ложку подрібненого листя або плодів касії залити 1 склянкою води, настоювати 6 годин, процідити) по 1 склянці на ніч;

– для збудження апетиту і як проносний засіб приймати настій (10 – 15 г листя або плодів касії залити 1 склянкою окропу, настоювати 1 годину, процідити) по 1 столовій ложці 1-3 рази на день;

– як проносний засіб 1 столову ложку збору (листя касії 30 г, кори крушини 10 г, корінь солодки 10 г, плодів анісу 10 г) заварити 1 склянкою окропу, настояти 30 хвилин, процідити і приймати по ½ – 1 склянці на ніч;

– протигемороїдальний чай: одну столову ложку збору (листя касії, кору крушини, плоди коріандру, траву деревію і корінь солодки в рівних дозах) залити 1 склянкою окропу і настояти, через 20 хвилин процідити, приймають по 100-200 мл перед сном.

Залишити відповідь