Категорії
Дикорослі Лікарські рослини Природа

Кропива собача

Хімічний склад кропиви собачої,
Дія кропиви собачої,
Способи застосування кропиви собачої.

Кропива собача – багаторічна рослина родини Lamiaceae (Labiatae) – губоцвіті.

Кропива собача п’ятилопатева (Leonurus quinquelobatus Gilib., L. villosus Desf.) – багаторічна трав’яниста рослина висотою 50-150 см. Народні назви: глуха кропива, серцева трава, собача кропива, сердечник, кропива дика.

Кропива собача
Кропива собача п’ятилопатева

Стебло кропиви собачої прямостояче, 4-гранне, слабо гіллясте, опушене довгими волосками. Листки супротивні, черешкові, темно-зелені зверху і сіруваті знизу, м’яко волосисті, 3-5 лопатеві, по краю крупно-зубчаті, з залозистими волосками на обох сторонах.

Кропива собача
Кропива собача п’ятилопатева (склад рослини)

Квітки кропиви собачої дрібні, двогубі, рожеві, зібрані в мутовки в пазухах верхніх листків. Плоди – 3-гранні горішки.

Кропива собача
Кропива собача звичайна, квітка рослини

Кропива собача звичайна (Leonurus cardiaca L.) відрізняється від кропиви собачої п’ятилопатевої майже голим стеблом або волосистим тільки по ребрах, листям з менш вираженим опушеннями, дрібнішими квітками і голою чашкою.

Кропива собача
Кропива собача звичайна, склад рослини

Кропива собача сизувата (Leonurus glaucescens Bunge) – багаторічна трав’яниста сизо-сіра і тонко опушена рослина висотою 60-100 см. Листки супротивні, пальчасто-надрізані, з довгасто-ланцетними або лінійними частками. Квітки дрібні, двогубі, блідо-рожеві, зібрані в мутовки.

Кропива собача
Кропива собача сизувата (Leonurus glaucescens Bunge)

Цвіте кропива собача п’ятилопатева і кропива собача звичайна в червні – серпні, кропива собача сизувата – в червні-липні.

Ростуть всі види кропиви собачої по пустирях, чагарниках, в розріджених лісах, садах, на засмічених місцях, уздовж доріг, біля жител, по схилах, урвищах, ярах. Поширена кропива собача п’ятилопатева і кропива собача звичайна в європейській частині материка, в Західному Сибіру, Середній Азії і на Кавказі. Кропива собача сизувата росте в східних і південно-східних областях європейської частини материка.

Для лікування використовують квітучі верхівки – траву кропиви собачої довжиною 30-40 см і листя. Заготовляють траву у фазі повного цвітіння в суху погоду, після опадання роси. Зрізують ножами, серпами, секатором квітучі верхівки стебел і бічні пагони кропиви довжиною 30-40 см, товщиною до 5 мм.

Сушать кропиву собачу під навісами, на горищах з хорошою вентиляцією або в сушарках при температурі 45-50 ° C, розклавши шаром до 10 см, періодично перемішують.

Кінець сушіння визначають по ламкості стебел. Вихід сухої сировини 25-28%.

Готову сировину кропиви собачої пакують у мішки або тюки по 10-25 кг і зберігають у сухих, добре провітрюваних приміщеннях. Термін зберігання до 3 років.

Кропива собача
Кропива собача звичайна (Leonurus cardiaca L.)

Хімічний склад кропиви собачої. Трава кропиви собачої містить алкалоїди (гіркий леонурин, леонуринін, стахідрин), флавоноїди (рутин, квінквелозид, космосіїн, кверцетин, гіперозид), глікозиди, сапоніни, дубильні речовини, цукор, вітаміни А і C, ефірну олію (до 0,05%).

Дія кропиви собачої. Настій і настоянка трави кропиви собачої мають заспокійливу дію на центральну нервову систему, уповільнюють ритм серця, збільшують силу серцевих скорочень, знижують артеріальний тиск.

Препарати кропиви собачої зменшують головні болі, мають легкий снодійний ефект і покращують сон.

Кропива собача підвищує сечовиділення, сприяє відходженню газів при їх скупченні в шлунку і кишечнику, зменшує болі в животі, задишку, серцебиття, поліпшує загальне самопочуття хворих.

Експериментально встановлено, що препарати кропиви собачої діють заспокійливо на центральну нервову систему в 3-4 рази сильніше настоянки валеріани.

В медицині настій і настоянку листя і квітучих верхівок кропиви собачої застосовують при серцево-судинних неврозах, підвищеній нервовій збудливості, гіпертонічній хворобі, стенокардії, кардіосклерозі, міокардиті, пороках серця і базедовій хворобі.

При серцевій недостатності кропива собача зменшує набряки, підвищуючи сечовиділення.

Препарати кропиви собачої широко застосовуються як засіб, що регулює функціональний стан центральної нервової системи, як гіпотензивний, седативний засіб при гіпертонії і неврастенічному синдромі.

У народній медицині настій і настоянку кропиви собачої приймають як заспокійливий засіб при серцебитті, невралгії, істерії, епілепсії, серцевій слабкості і задишці, а також при головному болю, астмі, недокрів’ї, шлунково-кишкових кольках, болісних менструаціях і їх затримці, як кровоспинний засіб при різних кровотечах.

Способи застосування кропиви собачої:

– при серцево-судинних захворюваннях з різко вираженими неврозами, при безсонні і як седативний засіб приймати настій (1 столову ложку подрібненої трави кропиви собачої або листя залити 1 склянкою окропу, настоювати 2 години в щільно закритому посуді, процідити) по 1 столовій ложці 3-4 рази на день за 1 або 2 години до їжі;

– при серцебитті і вегетоневрозах приймати настоянку кропиви собачої (1 частину подрібненої трави і листя собачої кропиви залити 5 частинами 70% – го спирту, настоювати 7-14 днів в темному місці, процідити) по 25-30 крапель 3-4 рази на день;

– при гіпертонічній хворобі приймати аптечну настоянку кропиви собачої по 30-40 крапель з водою 3 рази на день за 30 хвилин до їжі;

– як заспокійливий засіб приймають рідкий екстракт кропиви собачої на 70% спирті по 15-20 крапель 3-4 рази на день.

Залишити відповідь