Категорії
Кухня країн світу Узбецька кухня

Круп’яні супи узбецької кухні

Приготування м’ясо-цибулинної піджарки,
Суп йорма,
Суп машхурда.

Узбецькі круп’яні супи з м’ясом (бараниною) варять виключно піджарочним методом.

Приготування м’ясо-цибулинної піджарки. М’ясо, цибулю, а також моркву, ріпу або помідори, якщо вони входять до складу страви, нарізають маленькими кубиками (по 1 см – м’ясо, по 0,5 см – овочі) або тонкою соломкою і обсмажують в попередньо перегрітому курдючному салі протягом 15 -20 хвилин в казанку. Потім м’ясо-овочеву піджарку заливають холодною водою і доводять до кипіння, після чого закладають в неї яку-небудь крупу (пшеницю, маш, джугару, рис) і лише після цього солять.

Супи варять на повільному вогні не менше 1 години. За 5-7 хвилин до кінця варіння додають прянощі – сухі в молотом вигляді, свіжі – дрібно нарізані. Коли суп звариться, йому дають постояти хвилин десять. Консистенція узбецького супу повинна нагадувати рідку кашку.

Всі круп’яні супи варять за вказаною схемою. Відмінності можуть бути в попередній обробці використовуваної крупи і в часі варіння, який збільшується, якщо використовуються дві крупи, наприклад, маш і рис).

У наведених рецептах норма води складає 2-2,5 л.

Круп'яні супи узбецької кухні
Суп йорма

Суп йорма (пшеничний суп)

Складові для приготування йорми:
– 500 г баранини,
– 100 г топленого масла або курдючного сала,
– 1,5 склянки пшениці,
– 4 цибулини,
– 1 стручок червоного перцю.

Приготування йорми. Підготувати м’ясо-цибулинну піджарку (див. вище) і зварити її. Пшеницю потовкти в ступі, змочуючи водою, щоб відокремилося лушпиння. Промити, просіяти і потовкти двічі. Порядок закладки вказаний вище. Суп йорму їдять, одночасно сьорбаючи катик.

Круп'яні супи узбецької кухні
Суп машхурда

Суп машхурда (маш з рисом)

Складові для приготування супу машхурди:
– 250 г баранини,
– 100 г топленого масла,
– 2 цибулини,
– 2 помідори,
– 1 морква,
– 0,75 склянки рису,
– 0,75 склянки маша,
– 2 ч. ложки барбарису,
– 2 ст. ложки зелені кінзи,
– 1 ч. ложка чорного перцю,
– 1 ст. ложка зелені кропу,
– 2 стебла базиліка,
– 3 лаврових листки.

Приготування супу машхурди. Для супу машхурди підготувати м’ясо-овочеву заправку (див. вище) і почати варити її. Маш засипати, поки не закипіла вода, і варити до тих пір, поки він не полопається, після чого суп можна посолити і засипати рис, до повної готовності якого і вариться суп машхурда. Прянощі в машхурду додають двічі: барбарис, лавровий лист, чорний перець – за 10-15 хвилин до готовності, а пряну зелень – після готовності.

Залишити відповідь