Категорії
Культивовані Лікарські рослини Природа

Лаванда

Хімічний склад лаванди,
Дія лаванди,
Способи застосування лаванди.

Лаванда колоскова (Lavandula angustifolia Mill.) – багаторічний вічнозелений напівчагарник з численними розгалуженими стеблами заввишки 60-75 см. Належить до родини Lamiaceae Labiatae (губоцвіті).

Лаванда вузьколиста
Лаванда вузьколиста, склад рослини

Квітконосні пагони лаванди колоскової чотиригранні, внизу густолисткові, зверху з прямостоячим суцвіттям. Нижні гілки несуть численні молоді пагони. Листя супротивні, з цільним краєм, сидячі, ланцетні або довгасто-ланцетні.

Молоде листя лаванди сіре, більш старе – зелене, опушене знизу залозистими волосками. Квітки сині або фіолетові, зібрані по 6-10 в помилкові мутовки, що утворюють переривчасті колосовидні суцвіття. Плід складається з 4 горішків, укладених в чашечку.

Цвіте лаванда у червні – серпні. Хороший медонос. Лавандовий мед вважається цілющим. Батьківщина лаванди колоскової – гірські райони Середземномор’я, де росте в дикому вигляді. Культивується як лікарська, ефіроолійна і як декоративна рослина в Європі, на Кавказі, в Середній Азії.

Для лікування використовують суцвіття і траву лаванди колоскової. Заготовляють їх у період цвітіння, зрізують серпами суцвіття з молодими стеблами і листям, і сушать у тіні на свіжому повітрі. Запах висушеної рослини гострий, приємний, смак пряний. Термін зберігання лаванди не відомий.

Лаванда вузьколиста

Хімічний склад лаванди. Свіжі суцвіття лаванди колоскової містять до 4,5% ефірної олії, сухі – 1-3, листя – до 0,4, стебла – до 0,2%. До складу ефірної олії входять до 60% лінолілацетата, вільний ліналоол, борнеол, гераніол, валеріанова, капронова, масляна і оцтова кислоти. Суцвіття лаванди містять танінові речовини (до 12%), кумарин, дубильні речовини (до 12%), гіркоти, смоли, урсолову кислоту.

Дія лаванди. Квітки і олія лаванди володіють слабкою заспокійливою, спазмолітичною, болезаспокійливою, антисептичною, жовчогінною, діуретичною, вітрогінною властивістю.

У медицині суцвіття лаванди, зібрані на початку цвітіння, застосовують у вигляді настою для лікування захворювань нирок, сечового міхура, ниркових лоханок, для спринцювань і лікувальних ванн, а також як ароматичний засіб. Ефірну олію лаванди колоскової використовують як зовнішній засіб при лікуванні гангрени, гнійних ран, виразок, що не загоюються, а також у фармацевтичній промисловості.

У народній медицині настій суцвіть лаванди приймають всередину при мігрені, неврастенії, нервовому серцебитті, паралічах, здутті живота, шлунково-кишкових кольках, різних порушеннях травлення; при хворобах нирок і сечового міхура. Зовнішньо суцвіття використовують для лікувальних ванн і ароматичних подушок при невралгії.

Олію лаванди застосовують як болезаспокійливий засіб при вивихах, ударах, головних болях, невралгії, суглобовому ревматизмі для розтирання хворих місць.

Квітки і олію використовують у кулінарії для приготування салатів, різних страв і напоїв, а також у лікеро-горілчаній промисловості. Сухі суцвіття, листя і стебла лаванди колоскової своїм ароматом охороняють одяг від молі, а подрібнені і увійшли до складу запашних свічок при їх горінні наповнюють приміщення ароматом і викурюють шкідливих комах.

Способи застосування лаванди:
– при мігрені, неврастенії, серцебитті, хворобах нирок, сечового міхура приймати настій (3 чайні ложки квіток лаванди залити 2 склянками окропу, настоювати 20 хвилин, процідити) по ½ склянки 4 рази на день;

– при шлунково-кишкових кольках, порушеннях травлення, хворобах сечового міхура і нирок приймати настій (1 столову ложку квіток лаванди залити 1 склянкою окропу, настоювати 10-20 хвилин, процідити) по 1 столовій ложці 3-4 рази на день;

– цей же настій лаванди можна використовувати для компресів і припарок;

– як болезаспокійливий засіб при всіх згаданих захворюваннях застосовувати олію лавандову: на 1 частину подрібнених квіток взяти 5 частин прованської або соняшникової олії, настоювати 1-2 місяці в добре закритій посудині в темному місці;

– лавандову олію, змішану зі спиртом, застосовують для розтирання хворих місць при невралгії, подагрі, ревматизмі.

Залишити відповідь