Раувольфія зміїна

Хімічний склад раувольфії зміїної,
Дія раувольфії зміїної,
Способи застосування раувольфії зміїної.

Раувольфія зміїна (Rauwolfia serpentine Benth.) – рослина родини Apocynaceae (барвінкові). Ботанічний опис рослини зробив в XVI столітті німецький лікар Leonhard Rauwolf.

Рослина раувольфія зміїна – багаторічний чагарник з тонкими стеблами висотою до 1 м і молочним соком. Листя довгасто-еліптичні, загострені, блискучі, по 3-5 в мутовках. Квітки дрібні, рожеві, з 5-роздільною чашкою. Плід складається з 2 зрощених до половини кістянок. Насіння округло яйцеподібне.

Цвіте раувольфія зміїна в квітні – травні. Культивується на плантаціях лікарських рослин в Кобулеті. У дикому вигляді не зустрічається. Завезена з Індії. Для лікування використовують листя і коріння. Заготовляють листя в квітні – травні, коріння – восени.

Раувольфія зміїна – рослина отруйна.

Раувольфія зміїна
Рослина раувольфія зміїна

Хімічний склад раувольфії зміїної. Листя і кореневища з корінням раувольфії зміїної  містять більше 20 різних за фармакологічними діями алкалоїдів: резерпін, ресцинамін, папаверин, аймалін, аймаліцін, аймалінін, раувольфін, раувольфінін, резерпінін, серпін, серпінін, серпагін, йохімбін, чандрін та інші.

Раувольфія зміїна
Раувольфія зміїна, склад рослини

Дія раувольфії зміїної. Алкалоїди раувольфії зміїної володіють цінними фармакологічними властивостями. Резерпін і, в меншій мірі, ресцинамін мають седативну і гіпотензивну дію. Аймаліцін, раувольфін, серпагін, йохімбін викликають адренолітичний ефект. Аймалін має антиаритмічну дію.

Резерпін знижує і регулює кров’яний тиск, помірно сповільнює пульс, зменшує нервове збудження, знімає відчуття страху, робить сон глибоким і тривалим, покращує загальний стан хворих. Резерпін входить до складу препаратів депресину, адельфану.

Раунатин містить суму алкалоїдів із коренів раувольфії зміїної або інших видів раувольфії. До його складу входять резерпін, аймалін і інші алкалоїди. Раунатин є гіпотензивним і антиаритмічним препаратом, надає менш виражену заспокійливу дію на центральну нервову систему, хоча за гіпотензивною дією не поступається резерпіну.

Аналогічні препарати з коренів раувольфії випускають за кордоном під назвами раувазан, гендон, раудіксин та ін.

Настій листя і особливо коренів має високі лікувальні властивості. Настій коренів нормалізує шлунково-кишкові розлади, стійко знижує кров’яний тиск, покращує загальний стан, має заспокійливу дію, сприяє гарному глибокому сну.

У медицині резерпін широко застосовують як ефективний засіб для лікування різних форм гіпертонічної хвороби при відсутності виражених органічних змін серцево-судинної системи. Поряд зі зниженням артеріального тиску резерпін нормалізує функцію щитоподібної залози, нирок, позитивно впливає на ліпідний і білковий обмін у хворих на гіпертонічну хворобу і коронарний атеросклероз. Резерпін застосовують при нервово-психічних розладах з підвищеним артеріальним тиском, при стійкому безсонні, психомоторному збудженні у хворих на шизофренію, маніакальному збудженні в рамках циркулярного психозу, циркулярній формі шизофренії.

При великих дозах і підвищеній чутливості до резерпіну можуть спостерігатися гіперемія слизових оболонок очей, висипи на шкірі, болі в шлунку, брадикардія, слабкість, запаморочення, задишка, нудота, блювота, кошмарні сни. При побічних явищах слід зменшити дози резерпіну або тимчасово скасувати його.

Раунатин застосовують при гіпертонічній хворобі, особливо I і II стадії, при невротичних станах. Він не викликає побічних явищ.

У народній медицині Індії лікувальні властивості раувольфії зміїної відомі давно.

Раувольфія зміїна
Раувольфія зміїна, плоди рослини

Способи застосування раувольфії зміїної:

Настій коренів раувольфії зміїної застосовують для лікування розладів шлунково-кишкового тракту, психічних захворювань, гіпертонічної хвороби I і II стадії, для поліпшення загального стану ослаблених осіб, як протиотруту при укусах отруйних змій і комах.

Внутрішнє застосування препаратів раувольфії зміїної, як отруйної рослини вимагає обережності.

Резерпін 0,0001 приймають по 1 таблетці 2 рази на день після їжі;

Раунатин 0,002 приймають по 1 таблетці 1-2 рази на день після їжі.

Залишити відповідь