Шурпа

Кукурудзяна шурпа,
Бараняча шурпа.

Шурпа – м’ясо-овочевий суп узбецької кухні, частіше всього з овочами і жирною бараниною (можна використовувати птицю або дрібну дичину). В шурпу кладуть досить багато цибулі (в 4-5 разів більше, ніж у європейський суп), а головного овочевого компонента, за іменем якого називають шурпу, беруть в тому ж обсязі або за вагою, що і м’яса. Якщо ж в шурпу овочів кладуть менше, ніж м’яса, то така шурпа носить назву за видом м’яса, на якому готується.

Шурпу можна приготувати двома способами:

– відварити м’ясо та овочі без попередньої теплової обробки (такий спосіб частіше використовується в узбецькій кухні);

– залити водою вже попередньо обжарені м’ясо та овочі (цей спосіб застосовують для супів типу мастави та інших і рідше для шурпи).

В шурпу кладуть 4-5 пряностей – червоний і чорний перець, кінзу, лавровий лист, ажгон або укріп. Іноді використовують куркуму.

Оскільки шурпу завжди стараються зробити густою, наваристою і жирною, кількість рідини в ній із розрахунку на одну людину не повинна перевищувати 1,5 склянки. Тому в усіх приведених нижче рецептах норму води додають з урахуванням уварювання – приблизно близько 3 л (причому на 0,5-1 л менше для шурпи з попереднім обжарюванням продуктів).

Шурпу, як і інші середньоазійські супи, варять на повільному вогні. М’ясо в шурпі варять в першу чергу по 1,5-2 години, після чого в бульйон додають овочі і продовжують варити ще 30-45 хв. При заливці водою після попереднього обжарювання м’ясо вариться вдвоє швидше – 1 годину. Без обжарювання в шурпу м’ясо додають великим куском з кісткою. Для шурпи з попереднім обжарюванням продуктів, як і в інші десертні супи, м’ясо (наприклад, баранячу грудинку) нарізати маленькими кусочками з кісточками.

Кукурудзяна шурпа

Складові для приготування кукурудзяної шурпи:
– 250 г баранячої грудинки,
– 75 г курдючного соку,
– 4 кукурудзяних початки молочно-воскової стиглості,
– 4 цибулі,
– 2 томати,
– 2 картоплі,
– 2 лаврових листки,
– 2 ст. ложки зеленої кінзи,
– 8 горошин чорного перцю.

Приготування кукурудзяної шурпи. Для приготування кукурудзяної шурпи курдючне сало розтопити і обжарити в ньому нарізані дрібними шматочками м’ясо, цибулю і помідори. Обжарені продукти залийте 2 л води і дайте закипіти. В киплячий бульйон положити розрізані навпіл початки кукурудзи та варити їх на повільному вогні 1 годину. Через 40 хвилин опустити картоплю і посолити, за 5 хвилин до готовності в шурпу закласти пряності.

Бараняча шурпа

Складові для приготування баранячої шурпи:
– 500 г баранини,
– 100 г курдючного сала або постдумби – курдючної оболонки,
– 500 г картоплі,
– 4 помідори,
– 4 цибулі,
– 2 кислих яблука,
– 1 стручок червоного перця,
– 3 ст. ложки кропу,
– 2 ст. ложки кінзи,
– 4 лаврових листки.

Приготування баранячої шурпи. Курдючне сало нарізати на дрібні шматки, перетопити та обсмажити на ньому нарізані м’ясо, цибулю, помідори протягом 10 хвилин. Тепер в страву додайте нарізану кубиками або брусочками картоплю, обжарюйте її хвилин 5, перемішайте з м’ясом і залийте 2,5 л води. Дайте шурпі  закипіти. Перед закипанням суп посолити і варити 1 годину на слабкому вогні. За 20 хвилин до готовності додайте подрібнені яблука, за 5-7 хвилин – пряності.

Залишити відповідь