Категорії
Дикорослі Лікарські рослини Природа

Спориш звичайний

Хімічний склад споришу звичайного,
Дія споришу звичайного,
Способи застосування споришу звичайного.

Спориш звичайний (Polygonum aviculare L.) – однорічна трав’яниста рослина з висхідними або сланкими гіллястими вузлуватими стеблами висотою 10-40 см, листя яких біля основи охоплені білими перетинчастими розтрубами.

Спориш звичайний
Спориш звичайний, склад рослини

Спориш звичайний належить до родини Polygonaceae (гречкові).

Народні назви: куряча травка, моріжок, гусятник, трава-мурава, гусина трава, гірчак пташиний.

Листя споришу дрібне, еліптичної або ланцетоподібної форми. Квітки дрібні, білі або рожеві з зеленуватою оцвітиною. Оцвітини (по 2-5) розташовані в пазухах листків.

Плоди споришу – тригранні горішки, матові або майже чорні. Цвіте в травні-вересні.

Спориш звичайний зростає на полях, у дворах, уздовж вулиць, доріг, на луках, берегах водойм. Витривалий до витоптування, утворює чисті зарості на ущільнених ґрунтах.

Поширений спориш повсюдно, особливо рясно в середній і південній смузі Європи.

Для лікування використовують траву споришу звичайного.

Спориш звичайний
Спориш звичайний, зарості рослини

Заготовляють рослину в період цвітіння (з червня по вересень), зриваючи руками або зрізуючи стебла довжиною 10-20 см.

Сушать на горищах або в приміщеннях з хорошою вентиляцією, розклавши тонким шаром (2-3 см), періодично перемішуючи, або в сушарках при температурі 50-60 °C.

Вихід готової сировини 22-24%. Суху траву споришу звичайного пакують у мішки по 15-20 кг і зберігають у сухих добре провітрюваних приміщеннях на стелажах.

Термін зберігання 3 роки.

Хімічний склад споришу звичайного. Трава споришу звичайного містить дубильні речовини, глікозид авікулярин, флавони, смоли, віск, цукор, вітаміни А, C, K, безазотисті екстрактивні речовини, білок протеїн, жир, зольні речовини, клітковину. Корені містять оксиметилантрахінони.

Дія споришу звичайного. Глікозид авікулярин підвищує тонус гладких м’язів і посилює скорочення матки після пологів, таким чином зменшує маткові кровотечі, підвищує швидкість згортання крові, знижує кров’яний тиск.

Спориш звичайний як протизапальний засіб сприяє відходженню конкрементів при каменях у нирках і сечовому міхурі, має загальнозміцнювальну, тонізуючу, сечогінну дію.

Спориш звичайний
Спориш звичайний, квітка рослини

Трава споришу звичайного або горицвіту пташиного входить до складу збору Здренка, який використовують в якості симптоматичного засобу проти злоякісних новоутворень.

У народній медицині настій, відвар споришу звичайного використовують для лікування жовчнокам’яної і сечокам’яної хвороб, хронічних запалень сечового міхура, гепатохолециститів, проносів, катару, виразки шлунка і кишечника, малярії, туберкульозу, геморою і маткових кровотеч, як загальнозміцнюючий засіб при нервовому виснаженні.

Свіжу подрібнену траву споришу звичайного прикладають до ран і виразок як ранозагоювальний і протизапальний засіб.

Способи застосування споришу звичайного:

– при кровотечах, кашлі, кашлюку, при жовчнокам’яній і сечокам’яній хворобах приймати настій (1 столову ложку з верхом трави споришу звичайного залити 1 склянкою окропу, настоювати 1 годину, процідити) по 1 столовій ложці 3 рази на день;

– як тонізуючий і загальнозміцнювальний засіб приймати настій (1 десертну ложку трави споришу залити 1 ½ склянкою окропу, настоювати 2 години, процідити) по ½ склянки 3 рази на день;

– при проносах і як загальнозміцнювальний засіб приймати настій (3 чайні ложки свіжої трави споришу залити 2 склянками окропу, настоювати 4 години, процідити) по ½ склянки 4 рази на день до їжі.

Залишити відповідь