Категорії
Різне

Топ 10 зникаючих мов світу

Сьогодні мова сприймається як щось само собою зрозуміле. Мова відіграє найважливішу роль в житті людей, думаємо ми про це чи ні. Без мови в світі не було б спілкування, не можна було б говорити з іншими людьми. Зазвичай, коли люди думають про іноземні мови, їм на думку спадає англійська, німецька, французька, іспанська, можливо, японська, китайська, арабська, російська, іноді навіть латинська.

Уявіть собі світ, в якому немає спільної мови або є мова, яку знають всього лише кілька людей. Звичайно, люди могли б писати книги, романи, але їх ніхто би не зрозумів. За даними ООН, в середньому, в світі приблизно кожні два тижні зникає одна яка-небудь мова. Зараз майже 6000 або навіть більше мов в світі можуть зникнути. Ці рідкісні мови зникають, коли вмирають люди, які говорили на ній, коли вони об’єднуються з іншими мовами, коли їх пригнічують інші мови. В якомусь сенсі смерть мови означає смерть культури. Нижче наведено список 10 найбільш рідкісних мов в світі.

Камікуро (каміколо, камеколо, камікура). Згідно з даними досліджень 2008 року, в світі живе 8 людей, які розмовляють мовою камікуро. На ній говорять в Перу. Сьогодні ця мова знаходиться в критичному положенні, так як більшість носіїв цієї мови – люди похилого віку. Діти на камікуро не говорять, тому що в регіоні поширена іспанська. Але люди, що говорять цією мовою, змогли написати словник своєї мови. Якщо ви хочете дізнатися назви деяких тварин на камікуро, то ось вони: Кавалі (кінь), Поліо (курка), Пато (качка), Катуйкана (мавпа), Маналі (собака), Миши (кішка), Вака (корова).

Думи (дум ібо, думи бро, лсі рай, род обо, сотмалі). Думи – це одна з непальських мов, на якій зазвичай говорять в регіоні річок Тап і Рава. Ще на ній говорять в горах Хотанга, які знаходяться в східному Непалі. Це мова гілки кіранті, тобто, вона входить в під сім’ю тибето-бірманських мов. У 2007 році на ній говорило лише 8 осіб, мова перебуває в критичному стані. З тих пір збиралася додаткова інформація, було створено словник мови думи, написано кілька книг про синтаксис і граматику цієї мови.

Онгота (біра (й) ле). Мову онготу було віднесено до зникаючих У 2008 році. На ній говорять всього 6 чоловік, всі вони похилого віку. Мова знаходиться в критичному положенні. Однак, на відміну від ситуації з багатьма іншими зникаючими мовами, в університеті Аддіс Абеби в Ефіопії є навіть професор, який вивчає цю мову. Він прийшов до висновку, що мова дотримується структури «суб’єкт, об’єкт, дієслово». Онгота відноситься до афро-азійських мов, на ній говорять в крихітному селі на східному узбережжі річки Вейт (Ефіопія).

Лики (Моар). Лики – зникаюча мова, якою розмовляють на островах на північ від Сарми Джайапура Кабупатен і Сарми Кекаматан (острова поруч з Індонезією). Станом на 2007 рік на цій мові говорило 5 осіб. У минулому ж на цій мові говорили всі місцеві церковні служителі цього регіону. У цієї мови багато коренів, її відносять до сарми-джайпурської підгілки західноокеанійської гілки океанійських мов, які генетично входять в східно-малайсько-полінезійської зони центрально-східної надгілки автронезійських мов.

Танема (танима, тетаво). Колись мову танему використовували на Соломонових островах на острові Ваніколо, в провінції Темоту і в селі Емуа. Тепер на ній говорять всього 4 людини (з досліджень 2008 року). Танема відноситься до австронезійських мов, (малайсько-полінезійська зона центрально-східної надгілки, океанські мови). Багато людей, які колись говорили на мові танема, тепер кажуть на мові піджинє або теану (дві популярні мови цього регіону). Хочете вивчити кілька дієслів на танема? Будь ласка: векіні (повернутися), ларо (плисти), ла вамора (працювати) і ла мунана (лягти).

Ньєреп. Мова ньєреп відноситься до мов банту, на ній говорять в Нігерії. Колись на ній говорили ще і в Камеруні, але це було дуже давно. Тепер на ній якщо і говорять, то тільки недалеко від Мамбіли. Її витіснили кілька мамбілоідних діалектів, наприклад, ба й мвоп. На ньєрепе в 2007 році говорило лише 4 літні людини, це зникаюча мова.

Чемеуеві (чемегуеві). Мова чемеуеві відноситься до південної групи нумійської гілки північної підсім’ї юто-ацтекської сім’ї мов. На мовах цієї групи говорять на Середньому Заході і на західному узбережжі. Ви можете почути цю мови в Юті, Колорадо, Південній Пайюті, Північній Аризоні, Східній Неваді і в Каліфорнії. Хоча саме плем’я чемеуеві ще існує і процвітає, на цій мові майже ніхто не говорить. У 2007 році на ній могли добре говорити лише 3 людини, всі дорослі. Якщо ви хочете поговорити про природу на мові чемеуеві, то вчіть слова каів (гора), хусип (океан), махав (дерево) і тіттвіп (ґрунт).

Лемеріг (пак, бек, сасар, леон, лем). Мовою лемеріг говорять на островах Вануату, які розташовані в південній частині Тихого океану, це приблизно 1000 миль на схід від північного узбережжя Автралії. У списку зникаючих мов лемеріг посідає третє місце. Якщо говорити точніше, то на ній говорили на острові Вануа Лава. У 2008 році на ній говорило лише двоє людей, це вже майже мертва мова. Колись лемеріг складалася з 4 різних діалектів, всі вони практично зникли.

Каіксана. На сьогодні це майже найрідкісніша мова. Колись на ній говорили в бразильському селі недалеко від берега річки Жапура. Згодом територію зайняли португальські переселенці. Колись на цій мові говорило майже 200 чоловік, але в 2006 році лише одна людина знала цю майже зниклу мову.

Таушіро (Пінчем, Пінч). Мова таушіро – одна з індіанських мов перуанської Амазонії, на ній говорили в регіонах річок Тигр і Аукаяку, притоки річки Агуаруни. Відноситься до ізолятів, що означає відсутність видимих зв’язків з іншими мовами. Ті, хто говорили на цій мові, могли рахувати тільки до десяти, використовуючи пальці. Щоб позначити число більше десяти, ці людини показували на пальці ніг. На питання, скільки людей говорять мовою таушіро, людина говорила «ашінту» і показував на пальці ніг. У 2008 році зареєстровано лише одну людину, що говорила на таушіто. Мова вважається майже зниклою. «Один» на таушіто – «вашіканто».

Залишити відповідь