Категорії
Дикорослі Культивовані Лікарські рослини Природа

Великоголовник сафлоровидний

Хімічний склад великоголовника сафлоровидного,
Дія великоголовника сафлоровидного,
Способи застосування великоголовника сафлоровидного.

Великоголовник сафлоровидний або маралів корінь (Rhaponticum carthamoides (Willd.) Iljin (Leuzea carthamoides DC.) – багаторічна трав’яниста рослина родини Asteraceae (Compositae) – айстрові (складноцвіті). Народні назви: маралій корінь, маралова трава, левзея.

Кореневище великоголовника сафлоровидного горизонтальне, темно-буре, гіллясте, з численним шнуровидним корінням і специфічним запахом.

Стебла великоголовника сафлоровидного прямі, висотою до 50-150 см, не гілкуються, борознисті, під суцвіттями павутинисті.

Великоголовник сафлоровидний
Великоголовник сафлоровидний, склад рослини

Листя великоголовника сафлоровидного чергове, просте, глибоко перисто-розсічене на 5-6 пар зубчастих часточок. Нижнє листя велике, черешкове, вгору по стеблу зменшується в розмірах і стає сидячим.

Суцвіття – одиночний кошик на верхівці стебла з черепітчатою обгорткою, листочки якої несуть плівчасті, торочкувато-надрізані і вниз відігнуті придатки.

Квітколоже великоголовника сафлоровидного щетинисте. Квітки фіолетово-рожеві, трубчасті, двостатеві, 5-членні, маточка з нижньою зав’яззю. Плоди – сім’янки, коричневі, ребристі, з чубчиком.

Активно зростає і цвіте великоголовник сафлоровидний в липні – серпні, плоди дозрівають у вересні – жовтні.

Великоголовник сафлоровидний росте на альпійських і субальпійських луках, в високогірній тундрі, в ялицево-кедровому рідколіссі, на лісових луках, поблизу струмків. Культивують на плантаціях лікарських рослин.

В дикому вигляді великоголовник поширений в високогірному поясі і верхній частині гірничо-лісового поясу Алтаю, Кузнецького Алатау, Західних і Східних Саян і Джунгарського Алатау.

Великоголовник сафлоровидний
Великоголовник сафлоровидний, квітка рослини

Для лікування використовують кореневище з корінням великоголовника сафлоровидного. Заготовляють їх восени або ранньою весною, очищають від землі, миють холодною водою, відокремлюють від надземної частини рослини, потім сушать на свіжому повітрі або в приміщенні, на стелажах протягом 4-6 днів. Висушені кореневища великоголовника очищають від всяких домішок, упаковують в тюки і зберігають в добре провітрюваних приміщеннях. Термін зберігання – до 3 років.

Хімічний склад великоголовника сафлоровидного. Коріння і кореневища містять інулін, кристали щавелевокислого кальцію, солі фосфорної кислоти, каротин, ретинол, аскорбінову кислоту, камедь, смоли, ефірну олію, миш’як, алкалоїди, дубильні речовини.

Дія великоголовника сафлоровидного. Препарати большеголовника сафлоровидного (левзеї) стимулюють діяльність центральної нервової системи, особливо кори головного мозку, знімають відчуття втоми, підвищують витривалість до фізичного навантаження і працездатність при розумовій і фізичній праці, стійко підіймають кров’яний тиск, уповільнюють ритм і збільшують амплітуду серцевих скорочень, розширюють периферичні судини і збільшують швидкість кровотоку.

У медицині настоянку коренів і кореневищ великоголовника сафлоровидного застосовують як стимулювальний засіб при функціональних розладах нервової системи, гіпотонії, розумовій та фізичній стомлюваності, зниженні працездатності, дратівливості, головному болю, підвищеній сонливості, хронічному алкоголізмі, імпотенції.

У народній медицині Сибіру відвар кореневищ з корінням великоголовника сафлоровидного (левзеї) широко застосовується від багатьох хвороб людини. Олені-марали, корови і коні розшукують цю рослину і поїдають її. Відвар кореневищ приймають як збудливий засіб при загальному занепаді сил після перенесених важких захворювань, фізичній і розумовій стомлюваності, зниженій статевій активності.

З великоголовника сафлоровидного (левзеї) готують освіжаючий і тонізуючий напій «Саяни».

Способи застосування великоголовника сафлоровидного:
– екстракт левзеї приймають по 20-30 крапель з водою 2-3 рази на день за 30 хвилин до їжі при гіпотонії, розладах нервової системи, розумовій та фізичній стомлюваності. Термін лікування 2-3 тижні.

Залишити відповідь